mail: piotr@piotropacian.pl, tel. 605 279 065

blog

  • PDF

24.08.2018

Zapraszam na film, który pokazuje, dlaczego kajakarstwo morskie jest tak fascynujące.

Bliskie spotkania z dziką przyrodą, wiele mocnych doznań i mnóstwo dobrej zabawy na wymagających wodach północnej Szkocji.

Dookoła Szkocji

03.07.2018r.

Niestety wygląda na to, że po wielu wyprawach mój spot po pierwszym dniu odmówił posłuszeństwa. Okazało się nawet, że zwarcie spowodowało uruchomienie opcji SOS. Track nie będzie już dostępny, ja płynę dalej. Obóz drugi naprzeciw Isle of Mull.

29.06.2018

Już za kilka dni zejdę na wody północnej Szkocji. Plan to opłyniecie jej po trasie Fort William - Cape of Wrath - Duncansby Head - Inverness - Fort William.

W planie również Hebrydy Wewnętrzne i Orkady.

Link do śledzenia trasy


24.06.2018

Jeszcze przed wyjazdem test nowego kajaka:

Proudly made in Poland by Aquarius.

Bardzo bezpieczny i przyjazny morski kajak Sea Shadow z "coolowym designem", który wiele potrafi!

Prezentacja Sea Shadow

16.06.2018

W upalną wiosnę wspomnienie zimy:

Rakoń

07.05.2018

Kilka obrazów z morskiego pływania po szwedzkich archipelagach: Gryt i Świętej Anny.

Pogoda nie rozpieszczała, było zimno i mało słońca, ale pływało się wspaniale.

Gryt i Święta Anna

25.04.2018

Wiosna w pełni a niestety dopiero pierwszy raz udało mi się znaleźć czas na fotografię przyrodniczą. Cel - borsuki.

Jak na pierwsze wyjście to niezła skuteczność. Godzina zasiadki przyniosła ciekawe materiały. Poniżej link do filmiku.

Baraszkujące borsuki

06.03.2018

Wirtualna wersja wystawy fotografii przyrodniczej zaprezentowanej w formie tradycyjnej w czerwcu 2017. Do zdjęć dodane zostały krótkie fragmenty video.

Przedstawia ssaki i ptaki, które możemy spotkać w naszych okolicach.

Wszystkie zdjęcia i filmiki zostały wykonane na terenie powiatu kwidzyńskiego. Pod zdjęciami krótka charakterystyka gatunku z miejscem, w którym zostało wykonane zdjęcie.

Wystawa

17.02.2018

Fajna jazda w białym puchu na skiturach w Tatrach Zachodnich - początek lutego.

W białym puchu

29.01.2018

Zapraszam do obejrzenia filmu o wyjątkowych miejscach arktycznego wybrzeża Norwegii.

Cztery perły arktycznej Norwegii

Jest materiałem uzupełniającym tekst, który ma się ukazać w marcowym numerze magazynu Poznaj Świat.

Artykuł wraz z filmem to bardzo dobry poradnik dla kogoś kto chciałby popływać po tamtych wodach - niekoniecznie kajakiem. Informacji tych nie można znaleźć ani w przewodnikach ani w internecie, również w wersjach anglojęzycznych.

01.01.2018

Sezon skiturowy rozpoczęty! Mnóstwo wspaniałych wrażeń z pobytu świątecznego w Tatrach:

Na pierwszym śniegu

 

02.11.2017

Nie zdążyłem na stan alarmowy na Łebie - zabrakło kilka centymetrów, ale było bardzo ciekawie.

Link do YouTube: "Łeba stan osrtzegawczy"

 

06.10.2017

Na naszej lokalnej rzece-perełce, Gardędze, najwyższy stan od około 5 lat!!!!!

Można super "zjeżdżać"!

Link do YouTube: "Zjazd" na Gardędze - 03.10.2017

 

 

Kajakarstwo morskie w północnej Norwegii. Archipelagi Lofoty, Vesteralen, Tromso. Polish

Sea kayaking in northern Norway. Lofoten, Vesteralen, Tromso Archipelagos. and English

 

24.08.2017

W roku 2016 opłynąłem samotnie kajakiem Archipelagi Lofoty i Vesteralen o czym pisałem w magazynie Wiosło nr 2/2017. Zauroczony pięknem archipelagów subarktycznej Norwegii pojechałem tam ponownie w tym roku, 2017, by opłynąć tzw. Archipelag Tromso, a potem wrócić z Iwoną do najpiękniejszych zakątków tych trzech archipelagów. Tym razem dałem sobie dużo więcej czasu, by nie tylko opłynąć, ale również być z tamtejszą przyrodą i morzem. Zabrałem również z sobą kamerę GoPro i zestaw fotograficzny, by przywieźć z powrotem w miarę dużo ciekawego materiału zdjęciowego.

Dla kajakarza morskiego to idealny obszar, ponieważ poza pięknem stawia przed nim wyzwania logistyczne i techniczne wynikające z tamtejszego surowego klimatu, ukształtowania linii brzegowej i dna morskiego, oraz ekspozycji na północny Atlantyk. Dwa sezony pływania na tamtejszych wodach, w większości w kontakcie z otwartym morzem, dały wynik 1522 km zmierzony na GPSie ( z Iwoną przepłynąłem blisko 200km, czasami w trakcie zabaw na wodzie GPS był wyłączony więc jest to dystans przybliżony ) i zrodziły pomysł podzielenia się swoimi doświadczeniami w inny niż do tej pory sposób – na blogu, który nie ogranicza długości tekstu, ilości zdjęć i filmów video.

Kolejne odcinki tej relacji to opowieść o klasycznym kajakarstwie morskim w północnej Norwegii poprzedzona informacjami na temat sprzętu, poradami jak go udoskonalić, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na tamtych wodach i jak zapewnić sobie względny komfort w czasie biwaków w wymagającym subarktycznym terenie. Ponieważ każdy odcinek opisywać będzie inną grupę wysp, można również potraktować tę relację jako osobisty mini przewodnik podzielony na rozdziały omawiające rozmaite aspekty geograficzno-przyrodnicze wydzielonych mikroregionów. Z tego powodu myślę więc, że choć adresowany jest do kajakarzy, może być wykorzystany nie tylko przez nich, ale każdego wodniaka planującego podróż w tamte regiony.

Każdej części relacji będzie towarzyszyć film wideo i galeria zdjęć – linki do nich będą umieszczone pod relacją. Niniejszy wstęp uzupełniony jest filmem-trailerem pokazującym krótkie obrazy z obszaru od Austvagoya ( Lofoty ) po wyspę Arnoya ( na wschód od tzw. Archipelagu Tromso ).In 2016 I paddled solo in a sea kayak around The Lofoten and Vesteralen Archipelagos. My experiences from that trip I decided to share with Wiosło magazine readers in issue 2/2017. Struck by the beauty of subarctic Norway I went there again in 2017 to paddle around the so called Tromso Archipelago and then to get back to the most stunning places of that region with Iwona, who was to come to Tromso at the beginning of August. This year however I gave myself much more time not only to paddle around but to be with and to feel the sea and nature. I also took GoPro camera and photo stuff so that I could take back home in addition to memories, some good quality photographic material.

It is a perfect place for a sea kayaker, who in addition to breathtaking views has the opportunity to face there logistic and technical challenges – an outcome of harsh climate, rugged coastline, the shape of the sea floor and the impact of the North Atlantic. Two seasons of paddling there, mostly in open sea, summed up to 1522km measured by GPS ( I paddled nearly 200km with Iwona but this is an estimate number as I did not always have my GPS on during the “play” at sea )  and gave birth to an idea of starting a blog rather than writing next article, as blogs don’t have words and pictures limits as paper media does.

The number of subsequent entries will tell a story about classical sea kayaking in northern Norway and will be preceded by information about the equipment, advice on how to improve it, how to ensure your safety at those seas and how to make your camping more comfortable in those harsh subarctic conditions. As each entry will describe a different group of islands, this blog can be treated as a personal mini guide book consisting of chapters describing different geographical aspects of the chosen microregions. As such, even though it is addressed to kayakers, it can be of interest to any sea going enthusiast planning a trip to that region.

Each entry will be accompanied by a short video and photo gallery with links below. This one is accompanied by a video trailer with images taken in the area from Austvagoya ( Lofoten ) to Arnoya island ( east of Tromso Archipelago ).

 

link: video

link: zdjęcia/photos

 

Poprawiony: piątek, 24 sierpnia 2018 00:35

You are here